Strona główna

Nasze oczy na wakacjach

9 sierpnia 2018   Admin   Bez kategorii   0

Tegoroczne lato to przede wszystkim okres upałów i suchego powietrza. Wyjeżdżamy nad morze, jeziora czy też wypoczywamy na basenach. Część z nas preferuje wakacje w górach, gdzie słońce świeci jeszcze intensywniej. Jest to cudowny czas na odpoczynek i regenerację naszego umysłu i ciała, jednak dla naszych oczu nie zawsze jest to czas przyjemnych doznań. Problemy skórne związane z nadmiernym opalaniem są powszechnie znane, dlatego skupię się wyłącznie na naszych wrażliwych oczach.

Według WHO 40 mln ludzi na świecie utraciło częściowo lub całkowicie zdolność widzenia z powodu działania promieni UV, a rocznie 3,2 ml ludzi na świecie traci wzrok na skutek nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe [1]. Każdy z nas ma świadomość szkodliwego wpływu nadfioletu na skórę i profilaktyce w tym temacie, ale badania TNS Polska z 2013 roku pokazały, że jedynie 7% badanych zdawało sobie sprawę z niebezpieczeństw wynikających z nadmiernej ekspozycji oczu na promieniowanie UV i związanych z tym problemów wzrokowych [1].

Efektem nadmiernego przebywania na słońcu bez odpowiedniej ochrony oczu może być ich niekontrolowane łzawienie, pieczenie oraz ból. Piszę o tym, ponieważ podczas tej trwającej fali upałów w naszych gabinetach optometrycznych przybywa osób skarżących się na czerwone i bolesne oko, połączone nieraz z pogorszeniem widzenia. Często jest to efekt zbyt intensywnego opalania. Należy przypomnieć, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne może doprowadzić do uszkodzeń różnych struktur naszych oczu.

Zapalenie spojówek, jest najbardziej powszechnym schorzeniem objawiającym się pieczeniem, przekrwieniem i silnym łzawieniem. Objawy te będą jeszcze dotkliwsze jeżeli dojdzie do uszkodzenia nabłonka rogówki. Promieniowanie UV może doprowadzić do takich patologii oka jak tłuszczyk czy też skrzydlik.

Skrzydlik to taka zmiana na spojówce, delikatna tkanka włóknisto- naczyniowa wrastająca w rogówkę. Podobną zmianą jest tłuszczyk wyglądający jak małe zgrubienie spojówki w kolorze żółtoszarym. Różni się od skrzydlika tym, że nie rozrasta się tak bardzo w kierunku rogówki i rzadko wymaga interwencji chirurgicznej. Nie są to bardzo niebezpieczne zmiany, jednak wymagają obserwacji specjalisty. Powiększające się zmiany powodujące dyskomfort a nawet pogorszenie widzenia usuwa się chirurgicznie.

Nieodpowiednio chronione oczy podczas intensywnego słońca może spowodować uszkodzenie soczewki i przyspieszenie rozwoju zaćmy a nawet uszkodzenie siatkówki (retinopatia słoneczna). Retinopatia słoneczna to schorzenie występujące dość rzadko i rozwija się głównie w wyniku obserwacji zaćmienia słońca bez odpowiedniej ochrony oczu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka w postaci nakrycia głowy oraz bezwzględna ochrona oczu atestowanymi okularami przeciwsłonecznymi z filtrami w profesjonalnych salonach optycznych. O tym jak wybrać okulary przeciwsłoneczne oraz na co powinniśmy zwrócić uwagę przy ich kupnie oraz dlaczego mówimy NIE okularom z bazaru/rynku, będę pisać w osobnym artykule. Bardzo często dochodzi też do uszkodzeń wzroku u osób korzystających z solarium, więc należy pamiętać o zamykaniu oczu i zakładaniu okularów ochronnych w tego typu gabinetach (takie specjalne okulary powinny znajdować się przy łóżkach solarnych – jeżeli nie, koniecznie poproś o nie asystenta).

Warto wspomnieć w tym miejscu, że czerniak– jeden z najgroźniejszych nowotworów złośliwych, nie dotyczy jedynie skóry. Rozwijający się nowotwór w gałce ocznej długo nie daje żadnych oznak i najczęściej wykrywany jest zupełnie przypadkowo podczas kontrolnego badania okulistycznego. Większą uwagę powinny zwrócić osoby posiadające znamiona w okolicach oczu lub na oczach – warto skontrolować je u okulisty a w szczególności jeżeli zauważamy, że zmieniają kolor lub rosną

Suche powietrze, wiatr i wysoka temperatura dodatkowo powoduje, że nasza gałka oczna jest niedostatecznie pokryta filmem łzowym powodując uczucie suchości, piasku pod oczami, pieczenie, uczucie podrażnienia, zaczerwienienie. Nieprzyjemną suchość oraz pieczenie oczu mogą odczuć też osoby w podróży samolotem, gdzie wilgotność powietrza znacznie spada oraz osoby długo podróżujące klimatyzowanym samochodem. Warto zadbać w tym okresie o dodatkowe wsparcie w postaci kropel nawilżających. Bez względu na to czy pływamy w basenie (chlor) czy jeziorze (bakterie), woda również może spowodować podrażnienia. Szczególną uwagę muszą tutaj zwrócić użytkownicy soczewek kontaktowych, ponieważ są bardziej narażeni na przedostanie się wody z bakteriami między rogówkę a soczewkę i mogących wywołać groźne uszkodzenia rogówki. Najbezpieczniej zabrać ze sobą okulary/gogle do pływania.

Podczas takiej pięknej wakacyjnej pogody kiedy jesteśmy bardziej aktywni może zdarzyć się, że zaprószymy sobie oczy piaskiem, dostanie się muszka, pyłek powodując dyskomfort oraz ból. Przede wszystkim nie trzyj oczu i nie oczyszczaj go palcem – obecne bakterie na dłoniach mogą przyczynić się do poważniejszej infekcji. Umyj dokładnie ręce i spróbuj przepłukać oczy roztworem soli fizjologicznej o ile posiadasz lub wodą. Wcześniej spróbuj delikatnie odchylić górną i dolną powiekę – nadmierne łzawienie może spowodować, że ciało obce po prostu wypłynie. Jeżeli to się nie uda spróbuj delikatnie wyciągnąć drobne ciało obce używając zwilżonego patyczka higienicznego lub czystej chusteczki higienicznej. Nie używaj twardych lub ostrych narzędzi do usuwania ciał obcych! Jeżeli te próby zakończą się niepowodzeniem albo ciało obce będzie zbyt duże lub masz wrażenie, że wbiło się w gałkę oczną należy udać się niezwłocznie do okulisty, który oczyści oko oraz poda preparat przeciwbakteryjny by zapobiec ewentualnej infekcji.

Niewiedza sprzyja rozwojowi chorób. Naszym zadaniem, jako specjalistów jest edukacja pacjenta już od najmłodszych lat. W razie wszelkich wątpliwości zapytaj swojego optometrystę czy też okulistę o nurtujące Ciebie pytania.

Zachęcam do lektury majowego wydania “Miasta Kobiet”, gdzie jako ekspert Piastowskich Salonów Optycznych radzę jak chronić nasze oczy przed promieniowaniem UV i podaję kilka rozwiązań dla osób z wadą wzroką wzroku: https://issuu.com/miasta_kobiet/docs/miasta_kobiet_maj_2018/29. Zajrzyjcie też na bloga Dbaj o Wzrok. Znajdziecie tam również artykuł jak chronić oczy przed promieniowaniem UV: http://www.dbajowzrok.pl/2018/05/09/jak-chronic-oczy-przed-promieniowaniem-uv/. Dodatkowej wiedzy nigdy za wiele 😉

Monika Niklas – optometrysta

Bibliografia:
1. Lużyńska Monika, „Ochrona narządu wzroku przed szkodliwym działaniem promieniowania UV”, Optyka 4/2017.

Obowiązek informacyjny

11 lipca 2018   Admin   Bez kategorii   0

Nie sądziliśmy, że zbudowanie strony internetowej oraz bloga może pochłonąć tak dużo czasu. Od momentu napisania ostatniego wpisu, upłynęło dość dużo czasu. Mamy nadzieję, że od teraz wpisy będą pojawiały się regularnie 😉 Była obiecana krótka relacja z naszych wyjazdów szkoleniowych, które odbyły się do tej pory – i będą, dajcie nam jeszcze chwilkę. Dzisiaj troszeczkę smętnie, czyli o obowiązku RODO o którym tak ostatnio jest głośno. O samym RODO (co? jak? i po co? i jak to wygląda w naszych salonach?) będzie osobny artykuł, a dzisiaj przedstawiamy Wam OBOWIĄZEK INFORMACYJNY, czyli takie krótkie streszczenie: kto jest Administratorem Waszych danych osobowych w naszej firmie oraz dlaczego przechowujemy te dane.

 

MN

Obowiązek informacyjny

Administratorem Państwa danych osobowych są Piastowskie Salony Optyczne Jan Radziński. Dane kontaktowe administratora to: optykradzi@wp.pl. Państwa dane będą przetwarzane w celu wykonania umowy oraz –za Państwa zgodą –w celach marketingowych. Państwa dane będą przetwarzane przez okres obowiązywania umowy oraz przedawnienia roszczeń z niej wynikających, a w celach marketingowych – do momentu wycofania przez Państwa zgody.

Kto przetwarza Państwa dane osobowe?

Piastowski Salon Optyczny Jan Radziński,

adres: ul. Dworcowa 110, 85-010 Bydgoszcz
e-mail: optykradzi@wp.pl,
tel. 52 327 60 94 lub 639 203 710

adres: ul. 11 listopada 8 , 85-643 Bydgoszcz
e-mail: optyk_lesne@wp.pl,
tel. 52 327 02 29

Po co potrzebne są nam Państwa dane osobowe?

Państwa dane są nam potrzebne, aby mogli Państwo dokonać w naszym sklepie zakupu, skorzystać z promocyjnych ofert, wykonać badanie optometryczne i w razie potrzeby –abyśmy mogli przysłać do Państwa zakupiony towar. Jeśli się Państwo zgodzą także po to, by przekazywać Państwu informacje o nowych produktach, które mogłyby Państwa zainteresować.

Będziemy przetwarzać Państwa dane osobowe, aby;
zawrzeć umowę i wypełniać jej warunki,
wykonywać rozliczenia finansowe,
prowadzić nasze kampanie reklamowe i inne działania marketingowe,
sprzedawać nasze produkty i usługi.

Podstawa prawna

Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych będzie odpowiednio:
umowa, którą z Państwem zawrzemy,
art. 106e ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług,
zgody marketingowe, które Państwo zaznaczą,
tzw. uzasadniony prawnie interes, który mamy w tym, aby przedstawić Państwo inne oferty.

Jeśli wyrażą Państwo na to zgodę, mamy prawo przetwarzać Państwa dane do celów marketingowych także wtedy, gdy zakończy się umowa między Państwem a nami.

Jak długo będziemy wykorzystywać te dane?

Państwa dane osobowe będziemy przetwarzać w okresie wykonywania umowy, którą z nami Państwo zawarli, a także w czasie, przez który mogą Państwo wnieść reklamację lub pozew do sądu. Dane ze zleceń okularowych/ soczewkowych będziemy przetwarzać do momentu zakończenia działalności.

Komu możemy przekazać Państwa dane?

Nikomu nie udostępniamy Państwa danych bez wyraźnej zgody.
W niektórych sytuacjach mamy prawo przekazać dalej Państwa dane – jeśli będzie to konieczne, abyśmy mogli wykonywać nasze usługi. Możemy przekazywać Państwa dane wyłącznie trzem grupom:
osobom upoważnionym przez nas – naszym pracownikom i współpracownikom, którzy muszą mieć dostęp do danych, aby wykonywać swoje obowiązki,
podmiotom przetwarzającym – którym zlecimy czynności wymagające przetwarzania danych,
inny odbiorcom danych – np. kurierom, biurze księgowym, bankom, ubezpieczycielom, kancelariom prawnym.

Państwa prawa

Jako administrator Państwa danych, zapewniamy Państwu prawo dostępu do Państwa danych, można je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Mogą Państwo także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Państwa danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Państwu prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Państwu prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

Szkolimy się

15 kwietnia 2018   Admin   Bez kategorii   0

Naukowy weekend, czyli Piastowski się szkoli – sprawozdanie cz.1 . Co się działo w dniach 6-8 kwietania 2018?

Optyczne Forum Naukowe to coroczne wydarzenie zainicjowane przez Grupę Essilor. Grupa Essilor to światowy lider w branży optycznej. W dniach 6-7 kwietnia podczas IV edycji tego przedsięwzięcia mieliśmy szansę wysłuchać wykładowców oraz pracowników naukowych polskich uczelni wyższych. Takie spotkania są niezmiernie ważne, ponieważ przyczyniają się do rozwoju branży optycznej i optometrycznej oraz pozwalają na poszerzanie wiedzy i nieustanny rozwój specjalistów.

Tegoroczne spotkanie odbyło się w Łodzi pod hasłem „Innowacje w optyce – prezbiopia”. Czym jest prezbiopia? Tak pokrótce jest to przypadłość, która jest związana z wiekiem i dotknie wszystkich osób po 40 roku życia. Prezbiopia (inaczej zwana też starczowzrocznością) utrudnia nam dobre widzenia przedmiotów znajdujących się blisko oraz szybkie przestawienie wzroku na obiekty znajdujące się w różnych odległościach. A wszystko to, spowodowane jest tym, że soczewka naszego oka traci swoją elastyczność. Brzmi strasznie ale nie trzeba panikować, ponieważ mamy możliwość korygowania tego problemu – głównie za pomocą soczewek progresywnych. O samej prezbiopii opowiem Wam w innym wpisie. Dodam jedynie, że statystyki pokazują, że w 2020 r. liczba osób z tym problemem przekroczy 1 miliard  na całym świecie – dlatego ten temat jest taki istotny.

Pierwszego dnia konferencji przedstawiciele Grupy Essilor przedstawili statystyki i problemy związane z prezbiopią, opowiedzieli o szczegółach kampanii Czas na Wzrok 40+ (której mamy przyjemność być ambasadorami) oraz pokazali oblicze rewolucyjnej soczewki progresywnej Varilux X. Następnie Wiktor Bazielich – przedstawiciel firmy soczewkowej JZO wprowadził nas w temat innowacyjnych soczewek okularowych NIKON – nowość na rynku. Kolejne tematy dotyczyły stricte metod korekcji prezbiopii przy różnych problemach ocznych pacjentów oraz jak wyglądają oczekiwania, możliwości a co pokazuje codzienna praktyka. W piątek odbyło się również wręczenie nagród laureatom konkursu “Pióra na start”. Nasz udział w tej konferencji zakończył się na jednym dniu – wieczorem objęliśmy z przyjaciółmi trasę na Warszawę. Kolejnego dnia miało rozpocząć się 11 Międzynarodowe Sympozjum Naukowe ACUVUE Eye Health Advisor – ale o tym za moment 😉 Goście mieli również możliwość wysłuchania interesujących wykładów w sobotę. Dzień rozpoczął się przedstawieniem inicjatywy, jaką jest Polski Klub Prezbiopia 21. Następnie Sylwia Stolarczyk wygłosiła prelekcję w tematyce soczewek relaksacyjnych jako rozwiązania dla młodych prezbiopów. Lek. med Bartłomiej Markuszewski opowiedział o chirurgicznej korekcji prezbiopii w praktyce okulistycznej a ostatni wykład tego dnia dotyczył organizacji percepcji w szkłach progresywnych.

Tak wiem…jest co czytać dlatego relację z 11 Sympozjum Naukowego AEHA przekładam na kolejny wpis – obiecuję, że pojawi się wkrótce.

MN

Więcej zdjęć znajdziecie na naszym fanpage na facebooku :

Łódź, 6-7 kwietnia 2018 "Innowacje w optyce – prezbiopia"

Opublikowany przez Piastowski Salon Optyczny Niedziela, 15 kwietnia 2018

 

Idzie nowe

  Admin   Bez kategorii   0

Jesteśmy salonem optycznym, który przede wszystkim stawia na rozwój. Parę miesięcy temu informowaliśmy Was o wprowadzeniu kilku zmian w obsłudze naszego salonu. Niestety zajęło nam to trochę więcej czasu niż byśmy chcieli. Pewne rzeczy będą dla nas zupełną nowością ale powoli dopinamy wszystko na ostatni guzik. Nie od razu Kraków zbudowano, jak to się mawia.

Nie jest tajemnicą, że już za chwilę pojawi się nowe oblicze naszej nowej strony internetowej: bardziej przejrzystej i bardziej mobilnej. Bardzo cieczy nas fakt, że coraz chętniej zaglądacie na naszą stronę na facebooku i zadajecie coraz więcej pytań. Stąd pojawił się pomysł na uruchomienie bloga – nie pierwszego i nie jedynego w interesującej nas dziedzinie. Pierwszy nasz wpis nie jest może spektakularny ale od czegoś należy zacząć 😉

Blog Piastowskioptyk powstał nie tylko z miłości do okularów ale i z chęci podzielenia się naszym wieloletnim doświadczeniem w zakresie optyki, mody okularowej oraz optometrii. Czy mamy jakiś sprecyzowany pomysł na jego prowadzenie – jeszcze nie. Chętnie zapoznamy się z Państwa sugestiami, pomysłami i …będziemy po prostu robić swoje. Znajdziecie tutaj wiele praktycznych informacji dotyczących najnowszych trendów okularowych, ciekawostek z dziedziny optometrii i optyki. Będziemy również informowali Was o ważnych wydarzeniach.

Początki blogowania wcale nie są takie łatwe ale przyjmujemy to wyzwanie i mamy nadzieję, że spełnimy Wasze oczekiwania. W najbliższych postach możecie się spodziewać sprawozdania z ostatniego naukowego weekendu – niezwykle intesywnego dla nas, przedstawimy naszą wesołą ekipę optyków, doradców oraz optometrystów oraz opowiemy Wam historię naszych salonów.

MN