Szkolimy się

15 kwietnia 2018   Admin   Bez kategorii   0

Naukowy weekend, czyli Piastowski się szkoli – sprawozdanie. Co się działo w dniach 6-8 kwietania 2018?

Optyczne Forum Naukowe to coroczne wydarzenie zainicjowane przez Grupę Essilor. Grupa Essilor to światowy lider w branży optycznej. W dniach 6-7 kwietnia podczas IV edycji tego przedsięwzięcia mieliśmy szansę wysłuchać wykładowców oraz pracowników naukowych polskich uczelni wyższych. Takie spotkania są niezmiernie ważne, ponieważ przyczyniają się do rozwoju branży optycznej i optometrycznej oraz pozwalają na poszerzanie wiedzy i nieustanny rozwój specjalistów.

Tegoroczne spotkanie odbyło się w Łodzi pod hasłem „Innowacje w optyce – prezbiopia”. Czym jest prezbiopia? Tak pokrótce jest to przypadłość, która jest związana z wiekiem i dotknie wszystkich osób po 40 roku życia. Prezbiopia (inaczej zwana też starczowzrocznością) utrudnia nam dobre widzenia przedmiotów znajdujących się blisko oraz szybkie przestawienie wzroku na obiekty znajdujące się w różnych odległościach. A wszystko to, spowodowane jest tym, że soczewka naszego oka traci swoją elastyczność. Brzmi strasznie ale nie trzeba panikować, ponieważ mamy możliwość korygowania tego problemu – głównie za pomocą soczewek progresywnych. O samej prezbiopii opowiem Wam w innym wpisie. Dodam jedynie, że statystyki pokazują, że w 2020 r. liczba osób z tym problemem przekroczy 1 miliard  na całym świecie – dlatego ten temat jest taki istotny.

Pierwszego dnia konferencji przedstawiciele Grupy Essilor przedstawili statystyki i problemy związane z prezbiopią, opowiedzieli o szczegółach kampanii Czas na Wzrok 40+ (której mamy przyjemność być ambasadorami) oraz pokazali oblicze rewolucyjnej soczewki progresywnej Varilux X. Następnie Wiktor Bazielich – przedstawiciel firmy soczewkowej JZO wprowadził nas w temat innowacyjnych soczewek okularowych NIKON – nowość na rynku. Kolejne tematy dotyczyły stricte metod korekcji prezbiopii przy różnych problemach ocznych pacjentów oraz jak wyglądają oczekiwania, możliwości a co pokazuje codzienna praktyka. W piątek odbyło się również wręczenie nagród laureatom konkursu “Pióra na start”. Nasz udział w tej konferencji zakończył się na jednym dniu – wieczorem objęliśmy z przyjaciółmi trasę na Warszawę. Kolejnego dnia miało rozpocząć się 11 Międzynarodowe Sympozjum Naukowe ACUVUE Eye Health Advisor – ale o tym za moment 😉 Goście mieli również możliwość wysłuchania interesujących wykładów w sobotę. Dzień rozpoczął się przedstawieniem inicjatywy, jaką jest Polski Klub Prezbiopia 21. Następnie Sylwia Stolarczyk wygłosiła prelekcję w tematyce soczewek relaksacyjnych jako rozwiązania dla młodych prezbiopów. Lek. med Bartłomiej Markuszewski opowiedział o chirurgicznej korekcji prezbiopii w praktyce okulistycznej a ostatni wykład tego dnia dotyczył organizacji percepcji w szkłach progresywnych.

MN

Więcej zdjęć znajdziecie na naszym fanpage na facebooku :

Łódź, 6-7 kwietnia 2018 "Innowacje w optyce – prezbiopia"

Opublikowany przez Piastowski Salon Optyczny Niedziela, 15 kwietnia 2018

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *