Jak przygotować się do badania optometrycznego?

3 stycznia 2019   Admin   Bez kategorii   0

Czy do takiego badania należy się przygotować? Oczywiście, że tak. Przede wszystkim zastanów się czy ostatnio zauważyłeś coś niepokojącego, związanego ze swoim wzrokiem oraz zapisz na kartce nazwy leków, które są przyjmowane – jeżeli ich nie pamiętasz.

Zanim umówisz się na badanie przemyśl czy ma być to jedynie wizyta kontrolna, badanie pod kątem korekcji okularowej czy też dobór soczewek kontaktowych. Nie bez znaczenia jest też informacja czy jesteś już użytkownikiem soczewek kontaktowych czy też będzie to Twoja pierwsza styczność z tego rodzaju korekcją. Pełne badanie optometryczne trwa standardowo ok. 40 min, pod kątem soczewek kontaktowych nawet ok. godziny. Pierwszy dobór soczewek kontaktowych będzie trwał troszeczkę dłużej: czas trwania nauki zakładania, ściągania i pielęgnacji soczewek jest bardzo indywidualny, a później – zazwyczaj po tygodniu/ dwóch należy zgłosić się na wizytę kontrolną. Dlatego krótka informacja dlaczego zgłaszamy się na wizytę optometryczną znacznie ułatwi zapisywanie innych pacjentów.

Na badanie należy wybrać taki dzień i godzinę kiedy jesteś rozluźniony, wypoczęty. Zabierz ze sobą ostatni wynik badania – dla porównania. Jeżeli jesteś użytkownikiem soczewek kontaktowych zapisz jakie soczewki kontaktowe nosisz lub zabierz ze sobą opakowanie – warto też zapamiętać jakiego płynu do pielęgnacji soczewek używasz, a najlepiej zabrać go ze sobą wraz z pojemniczkiem. Na badanie pod kątem soczewek kontaktowych lub na kontrolę przychodzimy w soczewkach kontaktowych – optometrysta po wywiadzie sprawdzi jak leżą aktualnie noszone przez Ciebie soczewki kontaktowe, następnie poprosi o ich zdjęcie i przejdzie do kolejnych procedur badania.

Badanie refrakcji powinno wykonywać się co najmniej raz na dwa lata. Chyba, że specjalista zalecił częściej lub gdy zauważono pogorszenie się ostrości wzroku, zezowanie któregoś z oczu, nadmierne mrużenie, bóle głowy/oczu, zmęczenie.

Monika Niklas – optometrysta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *