To może być nadciśnienie. Zbadaj się!

8 marca 2019   Admin   Bez kategorii   0

To może być nadciśnienie

Wstajesz rano po ciężkiej, nieprzespanej nocy z ogromnym bólem lub zawrotami głowy i tzw. kac nie jest tego przyczyną? Ostatnio zdarzają się częstsze krwawienia z nosa, obrzęk placów, łydek a nawet zaburzenia widzenia? Tak jak wszystkie wymienione zdarzenia najczęściej uzasadniamy stresującym trybem życia, tak pogarszające się widzenie niekoniecznie. Symptomy te mogą świadczyć o bardzo poważnym problemie jakim jest nadciśnienie krwi. Jest to sprawa typowo kardiologiczna, jednak skutki odczuwalne są w całym naszym organizmie- również i w naszym widzeniu.

Statystyki

W Polsce problem nadciśnienia dotyczy 10,45 mln osób (30%  społeczeństwa), w tym 9,5 mln to osoby od 18 do 79 lat. Dane te pochodzą z przeprowadzonego 2011 r. badania NATPOL, które przewidywało również, że do 2035 r., chorobą tą będzie obarczonych ok. 14 mln osób. Jednak wykonane w latach 2015-16 badanie LIPIDOGRAM pokazuje, że nadciśnienie występuje w tej chwili już u ok. 15 mln Polaków. NATPOL 2011 sugeruje, że 62% Polaków u których wykryto nadciśnienie leczy się, jednak 26%  z nich leczone jest skutecznie. Eksperci twierdzą, że w głównej mierze jest to wina pacjentów, którzy nie stosują się do zaleceń specjalistów.

Dlaczego to takie ważne?

Należy pamiętać, że nadciśnienie jest to najczęstszy czynnik ryzyka wystąpienia udaru mózgu, zawału serca i chorób nerek, a nawet ryzyka zgonu. Mniej niż 50% chorych w ogóle nie wie o swojej przypadłości [1] [2]. Podwyższone ciśnienie krwi obserwuje się najczęściej u osób otyłych, nadużywających alkoholu i palących. Wiele też zależy od uwarunkowań genetycznych. Wysokie ciśnienie krwi związane jest również z naszego nieodpowiedniego trybu życia oraz zażywanych leków.

Badaj się

Aby stwierdzić nadciśnienie należy regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze w różnych porach dniach i zawsze w stanie spoczynku (najlepiej pomiary zapisywać w notatniku). Optymalne ciśnienie to 120/80 mm/Hg, natomiast granica górna to 140/90 mm/Hg.

Wpływ nadciśnienia na nasz wzrok

Nadciśnienie może mieć również negatywny wpływ na nasze widzenie – dlatego optometrysta i okulista pyta o nie we wstępnym wywiadzie. Jednym z powikłań nieleczonego nadciśnienia jest tzw. retinopatia nadciśnieniowa. Nadciśnienie tętnicze prowadzi do charakterystycznych zmian na siatkówce, które są widoczne podczas badania dna oka. Charakter tych zmian określa nam jaki jest stopień zaawansowania tej choroby – dlatego wprowadza się specjalne skale (klasyfikacje) pomagające określić jakie jest stadium zmian naczyniowych na dnie oka. Pojawiające się ogniska degeneracji oraz wybroczyny to objaw martwicy tętniczek i wskazuje na rozwijające się nadciśnienie złośliwe, prowadzące  ostatecznie do obrzęku tarczy nerwu wzrokowego i utraty wzroku. Zaburzenia ostrości wzroku pojawiają się w dopiero zaawansowanym stadium nadciśnienia (jest  tzw. faza rozrostowa i bliznowacenia) co powoduje odwarstwienie siatkówki. Nowo powstałe naczynia krwionośne rozrastają się i powodują krwotoki i utratę widzenia – wtedy stosuje się zabieg dzięki któremu usuwana jest krew z oka (witrektomia).

Obowiązkowe badanie wzroku

Dlatego tak ważny jest wywiad przeprowadzany przez okulistę i optometrystę oraz badania dna oka. Jest to badanie trwające kilka chwil i jest bezbolesne. Najczęściej za pomocą oftalmoskopu, które specjalista przybliża do jednego i drugiego oka obserwując obszar dna oka: naczynia i nerwy. Dno oka jest takim miejscem, które pośrednio mówi nam o stopniu zaawansowania nie tylko nadciśnienia tętniczego ale i cukrzycy. Jest to badanie, które zaraz po badaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego pacjenci nie lubią ze względu na to, że wiąże się ze świeceniem w głąb oka oraz wymaga podania specjalistycznych kropli poszerzających źrenicę. Badanie to nie tylko dostarcza nam informacji w jakiej kondycji są nasze oczy ale i o funkcjonowaniu całego naszego organizmu, dlatego warto poświęcić chwilę na ten dyskomfort.

Profilaktyka to nie tylko kontrola ciśnienia krwi ale i również odpowiednia dieta i zdrowy tryb życia. Pamiętajmy też, że nawet najdroższy i najlepszy sprzęt do pomiaru cienienia czy też subiektywne odczucie nie zastąpi wizyty u odpowiedniego specjalisty. Badanie dna oka wykonuje okulista. Optometrysta zajmuje się diagnozowanie zaburzeń  wzroku, dobieranie i przepisywanie okularów korekcyjnych/ soczewek kontaktowych i  innych pomocy wzrokowych. W przypadku zauważenia odstępstw od norm fizjologicznych, kieruje do lekarza okulisty.

Monika Niklas – optometrysta

Bibliografia:
1. Suligowska K. i in. “Niedostateczna wiedza Polaków na temat kryteriów nadciśnienia tętniczego i jego powikłań – wyniki badań NATPOL 2011” [W:] “Nadciśnienie tętnicze” rok 2014, tom 18, nr. 1.

2. Internet: http://zdrowie.radiozet.pl/Choroby/15-mln-Polakow-cierpi-na-nadcisnienie.-Jak-sobie-z-nim-radzic/ dostęp: 30.10.2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *