Zdrowym okiem na majówkę

24 kwietnia 2019   Admin   Bez kategorii   0

W końcu nadeszła upragniona wiosna. I już za chwilę długo oczekiwany weekend majowy. Wyciągnęliśmy kolorowe sukienki, koszulki, odkurzyliśmy rower, rolki, zaczynamy zrzucać zimowe kilogramy, myślimy o wiosennych porządkach w domu i w ogrodzie…- tyle jest do zrobienia! Ale czy pamiętamy, że wiosną nasze oczy narażone są na wiele szkodliwych czynników takich jak np. wiatr, kurz i większa ekspozycja na słońce? W tym okresie dzień staje się coraz dłuższy i do naszych oczu wpada coraz więcej promieniowania UV, a dla alergików jest to ciężki okres zmagań z wszelkiego rodzaju uczuleniami. Jak więc dbać o nasze oczy o tej porze roku?

Noś okulary przeciwsłoneczne

Jak zatem chronić się przed tym szkodliwym czynnikiem? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzyć się u renomowanego optyka w okulary przeciwsłoneczne – macie wtedy pewność, że posiadają certyfikat poświadczający ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB.

Stopień przyciemnienia soczewki określają kategorie filtra (0-4). Do codziennego użytkowania najlepiej sprawdzą się soczewki z kat. 3, które przepuszczają 8-18% światła. Dla osób lubiących częste wypady w góry polecamy soczewki z kat. 4 (3-4% przepuszczalności) – świetnie sprawdzą się w ostrym słońcu w zaśnieżonych górach, natomiast nie jest zalecane prowadzenie w nich samochodu. Starajmy się wybierać wygodne okulary z dużymi szkłami przylegającymi blisko oczu i skroni aby jak najlepiej zredukować ilość promieniowania docierającego z boku. Wygląd okularów jest zawsze sprawą drugorzędną. Okulary przeciwsłoneczne występują z różnymi barwieniami soczewek. Każde z nich ma określone cechy charakterystyczne – niektóre lepiej sprawdzą się podczas prowadzenia samochodu inne podczas gry w tenisa.

A co jeśli mam wadę wzroku?

To nic straconego! Świetne rozwiązania istnieją również dla osób z wadami wzroku. Mamy możliwość wykonania soczewek okularowych korekcyjnych barwionych na dowolny kolor oraz soczewek barwionych korekcyjnych z polaryzacją, które świetnie eliminują uciążliwe dla oczu odblaski od powierzchni płaskich. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są soczewki fotochromowe, które możemy używać również w pomieszczeniach. Wychodząc na zewnątrz, pod wpływem promieniowania UV zaciemniają się, a odbarwiają kiedy wchodzimy do pomieszczenia. Należy tutaj wspomnieć o regularnych badaniach wzroku u optometrysty (przynajmniej raz na dwa lata). Dla osób w wieku 40+ możemy zaoferować zaawansowane technologicznie soczewki progresywne, które umożliwiają wyraźne widzenie na wszystkie odległości. Istnieją na rynku również soczewki progresywne barwione na stałe oraz soczewki progresywne fotochromowe.

O najlepszym rozwiązaniu dla Twoich oczu poinformuje Wasz specjalista. Więcej informacji na temat soczewek progresywnych można znaleźć na platformie: www.czasnawzrok.pl . Kampania CZAS NA WZROK 40+ (której jesteśmy ambasadorami) to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne, skierowane właśnie do osób po 40 r.ż. Jej zadaniem jest popularyzacja wiedzy o prezbiopii, metodach jej korekcji i podkreślenie istotności regularnych badań wzroku. Warto też wspomnieć, że soczewki okularowe z antyrefleksem (dzięki nim widzenie jest bardziej wyraźne, soczewki pozostają dłużej czyste, a wzrok jest mniej zmęczony) mają różny poziom ochrony przed UV, który jest określony we wskaźniku E-SPF. To znaczy, że soczewki bezbarwne mogą chronić nasz wzrok przed promieniowaniem ultrafioletowym tak samo dobrze jak okulary przeciwsłoneczne. Na rynku soczewek kontaktowych istnieje coraz więcej produktów chroniących nasze oczy przed UV.

Czy to wystarczy?

Niestety same soczewki kontaktowe czy też okulary nie dadzą nam idealnej ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Aby w pełni chronić nasze oczy musimy pamiętać również o odpowiedniej diecie bogatej w antyoksydanty. Ważnym składnikiem takiej diety jest luteina, której możemy szukać m.in. w szpinaku, brokułach, owocach żółtych i warzywach. Dlaczego właśnie luteina? Ponieważ stanowi naturalny filtr, chroniący siatkówkę oka przed UVA i UVB. Dodatkowo w trakcie dłużej ekspozycji na światło nie zapominajmy o odpowiednim okryciu naszej głowy. O niebezpieczeństwach związanych z promieniowaniem UV słyszymy najczęściej wiosną i latem ale tak naprawdę codziennie o każdej porze roku jesteśmy narażeni na jego działanie. Dlatego też dbanie o nasze oczy powinny być naszą codziennością.

Monika Niklas – optometrysta

Artykuł (w nieco zmodyfikowanej wersji) ukazał się w majowym wydaniu “Miasta Kobiet” (2018). Link: https://issuu.com/miasta_kobiet/docs/miasta_kobiet_maj_2018/29fbclid=IwAR27kraPKnTvmoAcKpEZIHnqn8TrLJE0_xdi3lIFGOyGab52DwaCHK_2mzQ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *