Nadwrażliwość na światło

25 czerwca 2019   Admin   Bez kategorii   0

Zapewne każdy z nas odczuwał kiedyś ból i mrużenie oczu podczas nawet najmniejszego światła. Fotofobia, a prościej pisząc światłowstręt, to nic innego jak nadwrażliwość na światło. Oprócz bólu i niekontrolowanego mrużenia oczu często towarzyszy mu łzawienie i pieczenie oczu.

Światłowstręt może wystąpić u osób zdrowych i aktywnych, niezależnie od wieku. Kiedy pojawia się nagle bez przyczyny może być objawem takich chorób jak np. zapalenie tęczówki, spojówki czy też twardówki, chorób siatkówki, rogówki, zapalenia wnętrza gałki ocznej czy też jaskry wrodzonej. Fotofobia może pojawić się w przypadku zapalenia opon mózgowych, problemów z tarczycą, zarażeniu wścieklizną, włośnicą a nawet przy grypie, odrze i nowotworach. Dlatego na dłuższą metę nie należy tego problemu bagatelizować. Powodem naszej nadwrażliwości na światło jest też nieodpowiednia dieta (przy braku witaminy B2).

Ochrona oczu odpowiednimi okularami przeciwsłonecznymi jest najlepszym sposobem przy światłowstręcie. Należy stosować również zasady higieny wzrokowej: ograniczyć korzystanie z komputera i TV, mniej czasu spędzać w zbyt przegrzanych, klimatyzowanych i zadymionych pomieszczeniach. Na kondycję układu wzrokowego świetnie wpływa dbałość o odpowiednie oświetlenie w pracy, częste mruganie, odpowiednie nawilżenie organizmu oraz częste przerwy podczas intensywnej pracy wzrokowej w bliskich odległościach.

A co zrobić gdy okulary i stosowanie zasad higieny wzrokowej nie pomagają a światłowstręt jest bardzo uporczywy? Pamiętajcie, że fotofobia nie jest samodzielną jednostką chorobową a objawem więc niezwłocznie powinniśmy zgłosić się do swojego specjalisty: optometrysty lub okulisty aby znaleźć i usunąć przyczynę niedogodności.

Monika Niklas- optometrysta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *